На Барселона и легнуваат неочекувани милиони, само за најголемата зимска желба?!

Барселона наскоро ќе добие седум милиони евра на својата сметка, што може да биде доволно за зимскиот трансфер на Ерик Гарсија.

Каталонците наскоро ќе соберат дополнителни пари преку клаузулите на двајцата позајмени играчи, Монку (Џирона) и Серхио Акимео (Алмерија).

Имено, во договорите на млади играчи има клаузула според која нивните сегашни тимови ќе мораат да ги купат за 3,5 милиони евра кога ќе остварат 21 настап. Во моментов Монку има 20 настапи, а Акиме 17, па наскоро ќе и донесе пари на Барселона.

Навивачите сепак сакаат Ерик Гарсија да дојде оваа зима, бидејќи Барселона има проблеми во одбраната. Младиот Шпанец наводно е сè уште подготвен да отстапи два милиони од џебот за да потпише за неговиот матичен клуб во јануари, но во Барселона немаат консензус со сите претседателски кандидати за негов трансфер

Наводно, Лапорта, Фонт и Фреикс се согласуваат дека е попаметно да се чека летото да дојде бесплатно.

Остануваат уште седум дена до крајот на преодниот рок, ќе видиме дали ќе има пресврт, иако шансите се навистина минимални.

Post Author: aleksandar