Активиран црвен аларм: Кинеските претседател ја активираше в0јската – се подготвува за…

Кинескиот претседател Си Џинпинг ја посети в0ената база во јужната провиција Гуандонг и ги повика трупитеда ја вложат сета енергија и да се подготват за в0јна.

„Си-Ен-Ен“ открива дека кинескиот претседател им кажал на војниците состојбата да биде на голема подготвеност и ги повика да бидат лојални, чисти и доверливи.

В0ената посета следеше по тензиите меѓу Кина и САД, како што дознава медиумот и несогласувањата околу Тајван и пандемијата на вирусот создава сериозни поделби меѓу Вашингтон и Пекинг.

Иако Тајван никогаш не бил под кинеската комунистичка партија, сепак властите во Пекинг инсистираат на тоа дека островот е дел од нивната територија.

Post Author: D C