Пред една година го „бркаше“ Меси за фотографија, а денес тие се заедно во тимот

Илаикс Мориба, фудбалер роден 2003. година, играше во почетниот состав на Барселона. Мориба беше стартер против Алавес на мечот што Барселона го доби со 5:1, а споменатиот тинејџер беше асистент за еден од головите. На социјалните мрежи беше објавена интересна фотографија. Пред една година, Мориба го прегрна Лионел Меси како негов голем обожавател, откако долго […]

Фулам го „замрзна“ Гудисон

Фулам приреди изненадување во 24-то коло од Премиершип. Гостите од Лондон славеа на „Гудисон“ против Евертон со резултат 0:2. Првото полувреме заврши без погодок, а потоа и одлична игра на гостите. Маја во 48. минута на асистенција на Аин ги донесе гостите во водство од 0:1. Маја повторно беше херој во 65-та минута, кога погоди […]

Бејл го заврши своето, пристигнува откритието на Раниери?

Вториот мандат на Герет Бејл нема да остане во убаво сеќавање на навивачите на Тотенхем. Велшанецот дојде на едногодишна позајмица од Реал Мадрид, но некогашната надеж на „петлите“ честопати не успеваше да се избори за место на клупата под водство на Мурињо. Напаѓачот ќе се врати во Мадрид на крајот од сезоната, а англиските медиуми […]

Засилувањето од соништата на Челси бара да си замине?

Хаким Зијех пристигна како големо засилување во Челси минатото лето, Англичаните за тоа задоволство му платија на Ајакс 40.000.000 евра. По нешто повеќе од шест месеци, сега работите се сосема поинакви. На почетокот на сезоната, Зијех имаше неколку добри натпревари, но неговата форма падна истовремено со стативата на Тим Вернер. Френк Лампард не сметаше премногу […]

Пристигнува покана од татковината, Мурињо останува без капитенот?

Жозе Мурињо би можел да остане без капитенот на крајот на сезоната. Француските медиуми пишуваат за интензивниот интерес на Пари Сен Жермен за „единицата“ на Спарс, Хуго Лорис. Секако, врската е Маурисио Покетино, кој има одлични односи со 34-годишниот чувар на мрежата, чијшто сегашен договор истекува летото 2022 година. Самиот Лорис размислува за напуштање на […]

Челси потешко од очекуваното се пласира во четврт-финалето на ФА купот

Челси се пласираше во четвртфиналето на ФА купот. Сините потешко од очекувањата го совладаа нисколигашот Барнсли со 0:1. Моментот на одлука се случи во 64. минута, кога Абрахам со асистенција на Џејмс го совлада голманот на домашниот Колинс. Челси сега има убава можност да оди во полуфиналето на ФА купот, бидејќи во четвртфиналето ќе се […]

Што се случува со Бејл? Ниту Мурињо не го знае одговорот на тоа прашање

Синоќа можевме да уживаме во спектаклот што ни го подготвија играчите на Евертон и Тотенхем во ФА купот, во кој „карамелите“ славеа со 5:4 по продолжението. Вистинската резултатска клацкалка се виде во текот на целиот натпревар, што конечно го реши во дополнителните минути бразилецот Бернард и со тоа го испрати Евертон во четвртфиналето. Двајцата тренери […]

Однесувањето на Меси на теренот повторно е во центарот на вниманието

Барселона синоќа беше поразена од Севилја со 2:0 во полуфиналниот натпревар од Купот на кралот. Каталонците не ги искористија своите шанси на овој натпревар, па ќе имаат многу тешка задача да ја надополнат оваа предност на реваншот. Сепак, по овој натпревар повторно се зборува за однесувањето на Лионел Меси на теренот. Sвездата на Барса во […]

Изјавата на Мурињо од 2004 за 5-4 покажува колку бил жесток

Тотенхем беше поразен од Евертон на „Гудисон Парк“ со 5:4 во еден навистина неверојатен натпревар. Одбрани на овој натпревар скоро и да не постоеја. Се играше отворено, а на крајот Евертон погоди во продолжение, што на крајот го однесе во следната рунда од ФА купот. Жозе Мурињо беше познат во минатото по интересни изјави за […]

Легендарна реакција: Евертон погоди за победа, сите слават, а Анчелоти дува во кафето

Фантастични 120 минути на Гудисон Парк одиграа Евертон и Тотенхем во ФА купот. Домашниот тим ја однесе победата со 5:4. Регуларниот дел од играта заврши со 4:4, а победникот беше решен во 97-та минута кога Бернард погоди за триумф на Карамелите. Реакцијата на Карло Анчелоти на тој погодок ќе добие легендарен статус во наредниот период. […]