Ливерпул тргнува по фудбалер кој ја игра најдобрата сезона во кариерата

Ливерпул бара стопер. Повредите на Ван Дајк, Матип, Гомез, Клоп го доведоа во непријатна ситуација. Фабињо и Хендерсон ги покриваат гореспоменатите позиции, а Вилијамс и Филипс немаат искуство да играат постојано на нивото што го бара Премиер лигата, но и Лигата на шампионите. Беа споменати многу имиња како можни засилувања на „црвените“, а „Ехо на […]

Проектил на Погба за нова победа на Манчестер Јунајтед

Манчестер Јунајтед стигна до нова победа во Премиер лигата над Фулам на гости со резултат 2:1. За „црвените ѓаволи“ не започна добро бидејќи веќе заостануваа во петтата минута. Лоукман ја искористи заспаната одбрана на тимот од Олд Трафорд и ја казни за водство на неговиот тим. После тоа се играше претежно на средина на теренот, […]

Лампард е пред отказ

Челси беше поразен од Лестер со 2-0 во 18-то коло од Премиер лигата. Борбата за титулата е се подалеку, и не е некоја голема ситуација кога станува збор за борбата за пласман во Лигата на шампионите. Британските медиуми веќе му го зедоа „скалпот“ на менаџерот на Плавац, Френк Лампард, а некои пишуваат дека Лампард наскоро […]

Покетино зборуваше за Меси и го откри потписот што требаше да се случи

Тренерот на ПСЖ, Маурисио Покетино повторно проговори за Лионел Меси. Аргентинецот често се поврзува со трансфер кон ПСЖ, а по доаѓањето на неговиот сонародник Покетино, тие шпекулации се засилија. Тренерот на францускиот тим зборуваше за Меси, и за изјавата на Нејмар дека би сакал следната сезона повторно да игра со Лео. “Ги слушнав изјавите на […]

Мата се враќа дома?

Синоќа имавме шанса да го гледаме дербито на Англија. Манчестер Јунајтед гостуваше на „Енфилд“, резултатот беше 0:0. Гостите на крајот имаа уште подобри шанси, но добивме уште едно потпросечно дерби. На клупата беше и Хуан Мата. Шпанецот не влезе, и има шанса наскоро да го напушти Манчестер. Англиските медиуми пишуваат дека Валенсија е заинтересирана за […]

Празни пушки на „Енфилд“, посреќен Манчестер!

Без победник во дуелот на двата најтрофејни тима во историјата на Англија и директните конкуренти за титулата оваа сезона во Премиер лигата. Ливерпул го пречека Манчестер Јунајтед на „Енфилд“, на крајот без голови, 0:0. Ливерпул беше тој кој беше подобар во првото полувреме, имаа напади, шутираа од разни позиции, но Солскјер е презадоволен од фактот […]

Неспортски потег на Меси! (ВИДЕО)

Барселона синоќа по продолженијата беше поразена од Атлетик Билбао со 3:2 во Севилја. Од Барселона се очекуваше повеќе, но ја пропушти можноста да го освои првиот трофеј. Лионел Меси не е научен да губи и направи неспортски потег во 120. минута од натпреварот и заработи црвен картон за кој ќе добие жестока казна. За Меси […]

Едно од најлудите облози беше забележан во Англија

Во вторникот вечерта, Манчестер Јунајтед славеше на гости кај Барнли со 1:0, а единствениот погодок го постигна Пол Погба. Со оваа победа, Јунајтед се смести на самиот врв на Премиер лигата, каде што не беше долго време и сега е на плус три во споредба со второпласираниот Ливерпул. Освен враќањето на Јунајтед на врвот, мечот […]

Увертира за дербито на Островот, дали Клоп е „лицемер“?

Манчестер Јунајтед гостува на „Енфилд“, „Црвените ѓаволи“ се на нозе на Ливерпул како лидер на шампионатот. Солскјер со минимална победа над Барнли оствари предност од три бода во однос на тимот на Клоп. Тренерот на Ливерпул е многу гласен во деновите пред дербито, Германецот истакна дека Манчестер Јунајтед за две години добива повеќе пенали од […]

Приспивен натпревар во „Емирати“: Реми без голови за Арсенал и Кристал Палас

Арсенал и Кристал Палас го одиграа својот натпревар од 18-то коло во Премиер лигата во мало лондонско дерби, а натпреварот заврши со најнепопуларниот резултат (0:0). Во првите 45 минути игра, еден удар за одбележување беше ударот на Аубамејанг директно кон голманот Гуаита во 20-та минута, а ударот со глава на Таусенд неколку минути подоцна кога […]