П0лицијата во Охрид ми го зема автомобилот и ме остави со болното девојче на улица…

Пред почетокот на 2021 година беше донесен закон да се одземаат старите автомобили на граѓаните, за кои полицијата ќе смета дека не се исправни и можат да ги тргнат од сообраќајот во истиот момент. Марјан Колозов за медиумите открива дека тој со сопругата Марјана и нивното болно осумгодишно девојче кое има церебрална парализа и има […]

Америка ги „олади“ Албанците: Ние не се боревме за да создадеме Голема Албанија!

Филип Коснет, американскиот амбасадор во Приштина, кажа дека нема да поддржи создавање на Голема Албанија и порача дека американските војници не се бореле за такво нешто на Балканот. „Американските војници не се бореа со цел да создадат Голема Србија или Голема Албанија на Балканот. Косово има корист од тоа што е мултиетничко и приказните за […]

„Братската работа“ на Бучковски: Ние ќе си гледаме бугарска, а Бугарите – македонска телевизија…

Бугарија ни стави блокада за почеток на преговорите затоа што сака да им „препишеме“ многу македонски работи, но македонската Влада овој пат не се предаде толку лесно, сепак сега пронајден е начин како ќе се оживуваат односите меѓу двете држави. Од март операторот А1 ќе ја реемитува „Макс ТВ“, а се очекуваат и уште неколку […]

Тасевски ѝ „спушти“ на Царовскa: Ако беше нормална, ќе му дадеше 150 евра на малиот…

Продолжуваат негативните реакции откако малиот Дамјан, кој победи на средношколски натпревар во математика, нема да ја добие наградата затоа што Министерството не сака да ја одобри, што е навистина неверојатно. Наместо да им се помогне на младите таленти и да се мотивираат повеќе, ваквите потези само може да ги разочараат. „Дете од основно победува на […]

„Ќерката на Димитров добива годишна стипендија од 40.000 евра, а генијот Дамјан само еднократно 15.000 денари“

На Фејсбукот на Иван Јорданов се појави статус кој предизвика бура во Македонија, а станува збор за едно момче кое неодамна освои прво место на натпревар во математика. Малиот гениј Дамјан еднократно ќе добие 15.000 денари, но тоа не е доволно за талентиран математичар. „За ќерката на Никола Димитров годишна стипенија од 40.000 евра. За […]

Апасиев: Димитров е шпион! Димитров: Ако треба ќе одам и зад решетки…

Лидерот на Левица и пратеник во македонското собрание, Димитар Апасиев пред неколку дена порача дека Димитров бил американски шпион. Димитров сега реши да одговори на обвинувањето и порача дека Апасиев е политичар-инквизитор. „За нашата татковина, за нашата Македонија, многу Македонци и Македонки оделе зад решетки и јас сум подготвен на такво нешто. некои оделе таму, […]

Апасиев го „изгоре“ Костадинов: Ти со купена диплома од Фон си шулив, ако беше празен, ќе те наполневме… (Видео)

Уште една неверојатна изјава даде лидерот на Левица и пратеник во македонскиот парламент, Димитар Апасиев, кој реши да коментира за портпаролот на СДСМ, Костадин КОстадинов. „Коки син мајкин, купена диплома од ФОН те прави само „шуплива политичка логика“. Значи, што е трагичното во шупливото – да бевте празни, ќе ве наполневме, ама пошто сте шупливи, […]

Каракачанов со јасна порака: Македонија ќе влезе во ЕУ ако се спои со Бугарија или стане провинција на Албанија!

Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов ги премина сите граници со неговата последна изјава која ја даде во една емисија, а се однесуваше на иднината на Македонија. Македонија се надева на влез во Европската унија (ЕУ), но интегритетот на државата го кочи нашиот источен сосед Бугарија. „Има алтернатива, јас сум зборувал со политичари и сум им […]

Заев се јави и зборуваше за М0*струм: Сѐ што знаев, кажав во СЈО…

Премиерот на Македонија, Зоран Заев одговараше на новинарски прашања и едно од нив беше поврзано со случајот М0*струм. Обвинителката Фатиме Фетаи порача дека не може ништо да се дознае за случајот преку објавените „б*мби“. Заев доби прашање дали имал информации и за други лица вмешани во случајот, а тој даде јасен одговор. „Никогаш не сум […]

„Кој нема да учествува во пописот, може да добие kривична пријава и затв0р, се надевам дека има памет во државава“

Директорот на ДЗС, Апостол Симовски гостуваше во емисијата „Вин Вин“ на Телма, а притоа кажа дека кој нема да учествува во пописот, може да одговара и кривично за што може да следи казна до пет години затв0р. „Ако не се излезе во пресрет да се дадат податоци, а обврска е по закон, тогаш ќе следи […]