Неспортски потег на Меси! (ВИДЕО)

Барселона синоќа по продолженијата беше поразена од Атлетик Билбао со 3:2 во Севилја. Од Барселона се очекуваше повеќе, но ја пропушти можноста да го освои првиот трофеј. Лионел Меси не е научен да губи и направи неспортски потег во 120. минута од натпреварот и заработи црвен картон за кој ќе добие жестока казна. За Меси […]

Едно од најлудите облози беше забележан во Англија

Во вторникот вечерта, Манчестер Јунајтед славеше на гости кај Барнли со 1:0, а единствениот погодок го постигна Пол Погба. Со оваа победа, Јунајтед се смести на самиот врв на Премиер лигата, каде што не беше долго време и сега е на плус три во споредба со второпласираниот Ливерпул. Освен враќањето на Јунајтед на врвот, мечот […]

Увертира за дербито на Островот, дали Клоп е „лицемер“?

Манчестер Јунајтед гостува на „Енфилд“, „Црвените ѓаволи“ се на нозе на Ливерпул како лидер на шампионатот. Солскјер со минимална победа над Барнли оствари предност од три бода во однос на тимот на Клоп. Тренерот на Ливерпул е многу гласен во деновите пред дербито, Германецот истакна дека Манчестер Јунајтед за две години добива повеќе пенали од […]

Приспивен натпревар во „Емирати“: Реми без голови за Арсенал и Кристал Палас

Арсенал и Кристал Палас го одиграа својот натпревар од 18-то коло во Премиер лигата во мало лондонско дерби, а натпреварот заврши со најнепопуларниот резултат (0:0). Во првите 45 минути игра, еден удар за одбележување беше ударот на Аубамејанг директно кон голманот Гуаита во 20-та минута, а ударот со глава на Таусенд неколку минути подоцна кога […]

Барселона стигна до финалето преку пенали: Германецот направи чуда на голот!

Суперкупот на Шпанија започна на најдобар можен начин. Ако сте неутрален љубител на фудбалот, веројатно навивавте за пенали на натпреварот помеѓу Реал Сосиедад и Барселона. Токму тоа се случи, а Барселона стигна до мечот за титулата, шутирајќи подобро од единаесет метри. Лишени од помошта на најдобриот играч на тимот, Лионел Меси, фудбалерите на Барселона се […]

Аутсајдерот му одзеде значајни бодови на Тотенхем: Нов шок за Жозе Мурињо !

Тотенхем ремизираше против Фулам (1:1) во одложениот натпревар од 16-то коло на Премиер лигата. Во многу отворен и добар натпревар, Фулам покажа дека ќе се бори со сите сили за опстанок до крајот на сезоната, а синоќа им одзеде важни бодови на Спарс. Домашниот тим прв поведе. Хари Кејн ја заврши совршената акција во 25-та […]

Артета пронајде ново засилување од Барселона?

Арсенал не игра многу добро оваа сезона и бара засилување за да ја продолжи сезоната со цел да се вклучи во борбата за пласман во Лигата на шампионите следната сезона. Една од позициите каде им е потребно засилување е голманската позиција. Имено, Лено нема конкуренција, а Артета смета дека тоа е проблем. Така, тренерот на […]

Најважниот потпис – 10.257 причини за навивачите да веруваат во нов тандем со Меси!

Кандидатите за претседател во Барселона денес треба да достават број на потписи за да можат официјално да излезат на гласање, а Жоан Лапорта ги сруши сите можни рекорди. И што е најважно, реално е повторно да се види тандемот Лапорта во фотелјата, Меси на теренот! И денес Лапорта е главниот кандидат да стане нов претседател […]

Големото враќање на Виктор Валдес?

Виктор Валдес дефинитивно ќе стане дел од новата Барселона, доколку победи на изборите Жоан Лапорта. Оваа вест ја потврди „Мундо Депортиво“, но не е познато каква би била неговата улога. Валдес беше тренер на кадетскиот тим на Барселона, но доби отказ поради расправија со тогашниот директор на помладите селекции, Патрик Клајверт. Наводно, на Валдес не […]

Ѕвездата на Манчестер Сити е желба на два великани?

Барселона е во потрага по напаѓачот, а според англиските медиуми, го нашле во Манчестер Сити. Станува збор за Серхио Агуеро, чиј договор со овој тим истекува на крајот на сезоната, а тој веќе може да преговара со клубовите за потпишување договор. Манчестер Сити сè уште не му понудил нов договор, а сето тоа е во […]