Грција има среќни вести: Ќе ги отвори продавниците, трговските центри, но ќе важи една забрана!

Македонските туристи заминаа и викендов на продолжен одмор во Грција, каде што веќе може да се влезе со негативен ПЦР-тест.

Оваа одлука ги израдува македонските граѓани, а сега грчката Влада реши да ги отвори и малопродажните објекти и трговските центри за оваа недела.

Ќе се продаваат основни производи, како што се тие во супермаркетите и останатите продавници за храна, аптеки, бензински пумпи итн.

Тоа автоматски значи и отворање на трговските центри, но работи и на фризерските и козметичките салони, но сепак постои една забрана, која нема да се тргне до крајот на мај.

Владата на Грција првото олеснување на мерките го направи на 14 мај, но сепак нема намера да попушта мерки со кои би се ризикувал бројот на нови случаи на вирусот во државата.

Исто така, во малопродажните објекти еден купувач ќе мора да има слободен простор од 25 квадрати околу него.

Post Author: D C