Куман и со играч помалку промени една лоша традиција

Холандскиот стратег има доминантен старт како тренер на гигантот од „Камп ноу“.

Два меча, две убедливи победи на Барселона во новото првенство од Примера во Шпанија. По триумфот со 4:0 над Вилјареал, каталонскиот гигант синоќа со 3:0 славеше на гости во Виго против Селта. На хартија, Барселона беше голем фаворит, но традицијата велеше дека тоа е место каде што гигантот од „Камп ноу“ ретко се радува.

Речиси шест години Барселона немаше победа во Виго, а синоќа тимот на тренерот Роналд Куман одигра одличен меч. Ансу Фати погоди само по 11 минути, а потоа стигнаа проблемите за гостите. Дефанзивецот Ленгле заработи црвен картон и Барселона остана со играч помалку.

И со 10-мина фудбалери на теренот, Барселона делуваше доминантно во вториот дел. По шутот на Лионел Меси, Олаца си даде автогол, а во последната минута погоди и Роберто за сигурни 3:0. Тренерот Куман беше презадоволен и откри дека формацијата со играч помалку одлично функционирала.

„Ова е голема победа. Ако ги видите условите во коишто игравме, останавме со играч помалку по 40-41 минута игра, но во вториот дел тимот одигра многу добро. Бевме многу дисцилинирани, а со тактиката 4-4-1 дури и без еден играч на теренот, имавме многу шанси да погодиме. Знам дека ова е тежок терен за да се победи, но ние одигравме одлично и многу сум горд на фудбалерите. Резултатите покажуваат дека сме на вистинскиот пат“, рече Куман.

По две одиграни кола, Барселона е најдобар тим во нападот со седум дадени гола, а заедно со Хетафе се единствени кои уште немаат примено погодок.

Post Author: aleksandar