Засилувањето од соништата на Челси бара да си замине?

Хаким Зијех пристигна како големо засилување во Челси минатото лето, Англичаните за тоа задоволство му платија на Ајакс 40.000.000 евра. По нешто повеќе од шест месеци, сега работите се сосема поинакви. На почетокот на сезоната, Зијех имаше неколку добри натпревари, но неговата форма падна истовремено со стативата на Тим Вернер. Френк Лампард не сметаше премногу […]

Многу работи се променија, но не и Жозе Мурињо

Жозе Мурињо ги обвинува судиите за поразот на неговиот Тотенхем од Челси. Тотенхем синоќа беше поразен од градскиот ривал со 1:0 на домашен терен, а единствениот гол го постигна Жоргињо од белата точка откако Даер направи пенал. Ако го прашате португалскиот стратег Жозе Мурињо, тој пенал е „непостоечки“. “Вистина е дека не игравме добро, но […]

„Во Челси никогаш нема да научиш ништо“

Поранешниот англиски репрезентативец Гери Линекер верува дека Челси направи грешка со тоа што го отпушти Френк Лампард. Лампард доби отказ од сопствениците на Челси и тој е десетти отпуштен тренер во ерата на Роман Абрамович, кој го презеде клубот во 2003 година. Клупската легенда беше отпуштена по низата слаби резултати и по 18 месеци водење […]

Потврдено: Челси добива нов менаџер!

Веста дека Челси ја прекина соработката со Френк Лампард одекна како бомба утрово. Информацијата ја пренесоа бројни медиуми, а бомбите од Островот не престанаа да пристигнуваат. Најновото е името на новиот менаџер на Плавите, а се чини дека тоа може да биде поранешниот тренер на ПСЖ, Томас Тухел. Ексклузивни информации дава реномираниот италијански новинар Николо […]

Лампард е пред отказ

Челси беше поразен од Лестер со 2-0 во 18-то коло од Премиер лигата. Борбата за титулата е се подалеку, и не е некоја голема ситуација кога станува збор за борбата за пласман во Лигата на шампионите. Британските медиуми веќе му го зедоа „скалпот“ на менаџерот на Плавац, Френк Лампард, а некои пишуваат дека Лампард наскоро […]

Ливерпул се откажа, Челси и Баерн ќе водат борба за ѕвезда на Франција!?

„Л`екип“ пишува дека Ливерпул повеќе не е заинтересиран за капитенот на Лион, Набил Фекир. Францускиот репрезентативец летоска беше на чекор до трансфер во Ливерпул, но на крајот тоа пропадна. Ливерпул сакаше да му ја намали цената поради неговата повреда, но на крајот Фекир се врати во Лион. Тренерот на „црвените“, Јирген Клоп, решил повеќе да […]

Жоржињо го откри „необичниот страв“ на Сари: Не би ја допрел никогаш и бега од неа!

Тренерот Маурицио Сари одлично ја почна авантурата во Челси, кој се наоѓа на втората позиција. Италијанскиот тренер поенкогаш е чуден тип, а дури договорот го потпишал 24 часа подоцна бидејќи требало тоа да се случи на петок, 13. Неговиот фудбалер Жоржињо открива дека додека ги бранеле боите на Наполи се случувало нешто неверојатно. „Сари е […]

„Не се важни рекордите, туку првиот нареден натпревар“

Тренерот на Челси, Маурицио Сари, кажа дека не размислува за рекордите кои може да ги урне. Доколку Челси не загуби од Кристал Палас во недела, Сари ќе го израмни рекордот на Френк Кларк. Сепак, италијанскиот тренер не сакаше да зборува за таа можност со новинарите. „Не сакам да размислувам за тоа, туку само за натпреварот. […]

Сари конечно кажа кој ќе биде капитен на Челси

Маурицио Сари го презема Челси на почетокот на сезоната и засега му оди многу добро во Премиерлигата. Сепак, се поставуваше прашањето кој ќе биде капитен на гигантот од Лондон. Италијанскиот тренер конечно откри кој ќе биде капитен сезонава, а кој ќе биде негов заменик. Сари кажа дека капитен ќе биде Гери Кејхил, а втор избор […]

Челси купува еден од најдобрите фудбалери од Серија А!?

Челси тргна прекрасно во новата сезона под водство на новиот тренер Маурицио Сари. „Сините“ во моментов се на третата позиција во Премиерлигата и се голем конкурент за титулата. Според шпекулациите на англиските медиуми, Сари сака нови засилувања во јануари, а очигледно првото го пронајде во Италија. Станува збор за фудбалерот на Милан, Сусо, кој игра […]