Фулам го „замрзна“ Гудисон

Фулам приреди изненадување во 24-то коло од Премиершип. Гостите од Лондон славеа на „Гудисон“ против Евертон со резултат 0:2. Првото полувреме заврши без погодок, а потоа и одлична игра на гостите. Маја во 48. минута на асистенција на Аин ги донесе гостите во водство од 0:1. Маја повторно беше херој во 65-та минута, кога погоди […]

Од Гудисон парк се разочарани, бараат објаснување за одложениот натпревар со Сити

Натпреварот помеѓу Евертон и Манчестер Сити, кој требаше да се одигра синоќа во 19 часот, е одложен и ќе се игра некаде во 2021 година. Натпреварот од 16-то коло во англиската Премиер лига не се одигра поради појава на неколку нови позитивни лица за коронавирус во Манчестер Сити. Раководството на Премиер лигата го одложи натпреварот, […]

Премиерлигаш доби жестока казна – доби забрана за трансфери!

Фудбалскиот сојуз на Англија (ФА) го казни Евертон со 500.000 фунти и забрана за ангажирање млади фудбалери. Поточно, тоа нема да се рефлектира на првиот тим, но нема да може да се ангажираат фудбалери од 10 до 18 години. Казната ќе биде во времетраење од две години и таа е соопштена откако Евертон направил нелегален […]