Трамп планирал да го нападне Иран, еве ги деталите!

Меѓународната агенција за атмоска енергија соопшти дека Иран има во залиха повеќе од 2.442 кг слабо осиромашен ураниум.

Актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп, наводно размислувал во следните недели да го нападне главниот магацин со нук*еарно о*ужје на Иран, пишуваат странските медиуми.

Како што тврди „Њујорк Тајмс“, првиот човек на Америка се консултирал во претходните денови со главните советници за можност да го нападне Иран, но тие го предупредиле дека тој потег би можел да предизвика в0јна во неговите последни два месеци на власт.

Според американскиот медиум, планот на Трамп бил договаран минатата недела за време на состанокот, а таму биле неговите главни советници заедно со потпретседателот, државниот секретар Мајк Помпео и шефот на в0ениот штаб.

Повеќе детали може да прочитате ТУКА.

Post Author: D C